Karel Hvížďala

Karel Hvížďala

(nar. 1941 v Praze)
Novinář, dramatik a spisovatel.

Začínal v redakci časopisu Mladý svět, poté pracoval v nakladatelství Albatros, kde založil a řídil edici Objektiv. Léta 1978–1990 strávil v exilu v Bonnu, v Kolíně nad Rýnem působil v nakladatelství Index, pracoval v Rádiu Svobodná Evropa, přispíval do exilových časopisů. Po revoluci 89 působil v redakci Mladé fronty, byl šéfredaktorem Mladého světa a zpravodajského týdeníku Týden, na jehož založení a vydávání se podílel. Od roku 1999 je žurnalistou a spisovatelem na volné noze. Spolupracuje s předními deníky a časopisy, podílel se na tvorbě pořadů v České televizi, je externím komentátorem Českého rozhlasu, vytváří zpravodajsko-publicistické příspěvky zejména do pořadu Názory argumenty. Publikuje v internetovém deníku Neviditelný pes.

Debutoval časopisecky jako básník, napsal několik prozaických děl. Jak píše ve své knize Výpovědi, jeho „prózy reflektují dětství (Fialoví ježci), první lásky (nevěry), normalizaci (Vzkaz), emigraci (Raroch) a návrat (Výpověď). Je autorem více než dvou desítek rozhlasových her, Pan Kalousek (1975), Studená sprcha (1980), Hrdina (1980), Veverky na tři řádky (1986) ad. Knižně vydal rozhovory s Jiřím Grušou, Arnoštem Lustigem, Karlem Schwarzenbergem, Václavem Bělohradským, Ivanem Wernischem, Evou Jiřičnou a mnoha dalšími. Rozhovor s Václavem Havlem Dálkový výslech byl přeložen do více než dvaceti jazyků včetně japonštiny a čínštiny. Své eseje, přednášky, články a rozhovory vydal např. v knize Jak myslet média (2005), Restaurování slov (2008) či Uvízlé věty (2011). V roce 2014 vyšly eseje Pokusy. Výbor fejetonů, které vznikaly jako sobotní zamyšlení pro Český rozhlas Plus v letech 2013–2015, vydal v knize Osmý den týdne (Novela bohemica, 2015).

Za rozhlasové hry obdržel dvě ceny v Rakousku, za Dálkový výslech Václava Havla řadu cen v zahraničí a jednu doma, za povídku Eule beim Augenarzt cenu Goethe Institutu, za Rozhovory na přelomu tisíciletí obdržel v roce 2003 Cenu Egona Erwina Kische. Získal novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2007.

Odkaz na tvorbu autora do katalogu Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně.

 

Osmý den týdne (Novela bohemica, 2015)

úterý 10. 5. 2016 17.00 2. podlaží budovy 15, kavárna

Karel Hvížďala: Osmý den týdne. Novinář a spisovatel Karel Hvížďala představil svou knihu fejetonů Osmý den týdne, v níž vypráví o své rakousko-uherské babičce, Karlu Krylovi a Milanu Kunderovi. Přiblížil současný svět médií a politiky a odpověděl na každou otázku. Moderoval Zdenko Pavelka.

Fotografie z pořadu.

středa 11. 5. 2016   10.00  Gymnázium Zlín-Lesní čtvrť

Karel Hvížďala: Osmý den týdne. Ve středu dopoledne Karel Hvížďala besedoval se studenty Gymnázia Zlín-Lesní čtvrť. Moderátor Zdenko Pavelka.

Fotografie z pořadu.

>> přejít na program