Margo Rejmer

Margo Rejmer

(nar. 1985)
Polská spisovatelka a novinářka.

Foto: Krzysztof Dubiel/Instytut Książki

Margo Rejmer absolvovala doktorandské studium v Institutu polské kultury Varšavské univerzity. Po publikování několika básní debutovala beletristickou knihou Toksymia (2009), kterou napsala, jak říká „z nutnosti“ nečekaně obdrženého grantu – kniha však rychle zmizela z pultů. Podle kritiků se jednalo o nejvýraznější debut roku a Małgorzata Rejmer za něj byla nominována na literární Cenu Gdynia.
Dalším jejím opusem je již literatura faktu – kniha reportáží Bukurešť. Prach a krev (2013, česky 2015) věnovaná Rumunům, jejich mentalitě a vlasti, za niž autorka obdržela hned několik cen a nominací, např. Cenu Teresy Torańské udělovanou časopisem Newsweek v kategorii literatura faktu, literární Cenu Gryfia či nominaci na Cenu Nike, nejprestižnější literární cenu v Polsku. Práva k vydání byla prodána do Česka, Estonska, Maďarska, Rumunska, Ukrajiny a Srbska.

V současnosti žije v Tiraně, kde připravuje knihu o Albánii.

 

Odkaz na tvorbu autorky do katalogu Krajské knihovny Františka Bartoš ve Zlíně.

 

Bukurešť. Prach a krev (Dokořán, 2015)

středa 11. 5. 2016 17.00 2. podlaží budovy 15, kavárna

Margo Rejmer a Beata Bocek: Večer s Polským institutem. Mladá polská autorka Margo Rejmer představí knihu Bukurešť: Prach a krev, hudebně doprovází osobitá slezská písničkářka Beata Bocek. Pořad je tlumočen. Moderuje Barbora Gregorová.

Fotografie z pořadu.

29. 4. – 15. 5.  foyer budovy 15  Výstava Polského institutu
Sienkiewicz 1846 – 1916 – 2016. První polský nositel Nobelovy ceny za literaturu a jeho české publikum

>> přejít na program