Zdenko Pavelka

Zdenko Pavelka

(nar. 1954)
Editor, literární publicista, nakladatel.

Vystudoval češtinu a občanskou nauku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Začínal v kulturní rubrice Rudého práva, v roce 1989 se stal zástupcem šéfredaktora kulturního týdeníku Tvorba. V letech 1991–1993 byl šéfredaktorem měsíčníku Premiéra, další dva roky působil jako šéfredaktor měsíčníku Video revue, později přejmenovaného na Audio video revue. V roce 1996 připravil projekt literární přílohy Práva Salon a byl až do roku 2009 jejím editorem.

Na podzim roku 2009 založil nakladatelství Novela bohemica, v němž vyšla k dvoustému výročí narození Karla Hynka Máchy novela Jaroslava Balvína Mácha: Deníky. Turistický průvodce, nominovaná na Cenu Jiřího Ortena 2011.

Publikuje např. v Salonu Práva, v časopise Host, uvádí knižní novinky na rozhlasové stanici Vltava, vydal knižní rozhovor se spisovatelkou Ivou Pekárkovou Přestřihnout kšandy (2010), v níž je základním tématem úvah a vzpomínek svoboda, co to znamená být doopravdy svobodný. Rozhovor vedl také  s Petrem Uhlem v knize Dělal jsem, co jsem považoval  za správné (2013). Společně s Vladislavem Dudákem sestavil knihu Agroturistika v České republice. Dovolená na venkově (2012), vydanou v nakladatelství Novela bohemica. Spolupracuje s dalšími nakladateli, editoval knihy Lenky Procházkové (Dopisy z Bamberku, Beránek), Ivy Pekárkové (Sloni v soumraku, Levhartice), Emila Hakla (Pravidla směšného chování, Skutečná událost), Josefa Moníka (Schweik it easy), Davida Jana Žáka (Návrat krále Šumavy) aj. V nakladatelství Novela bohemica uvedl zejména dva úspěšné sborníky připravené Václavem Cílkem Tři svíce za budoucnost a Něco se muselo stát, vydává esejistické knihy Václava Bělohradského a Jana Kellera, novou českou beletrii a další tituly.

 

Odkaz na knihy autora do katalogu Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně.

 

Dělal jsem, co jsem považoval za správné

 

 

 

úterý 10. 5. 2016 17.00 2. podlaží budovy 15, kavárna

Karel Hvížďala: Osmý den týdne. Novinář a spisovatel Karel Hvížďala představil svou knihu fejetonů Osmý den týdne, v níž vypráví o své rakousko-uherské babičce, Karlu Krylovi a Milanu Kunderovi. Přiblížil současný svět médií a politiky a odpověděl na každou otázku. Moderoval Zdenko Pavelka.

Fotografie z pořadu.

středa 11. 5. 2016   10.00  Gymnázium Zlín-Lesní čtvrť

Karel Hvížďala: Osmý den týdne. Ve středu dopoledne Karel Hvížďala besedoval se studenty Gymnázia Zlín-Lesní čtvrť. Moderátor Zdenko Pavelka.

Fotografie z pořadu.

>> přejít na program